Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

دانستنی های جالب و کاربردی در مورد لنز دوربین مداربسته

خرید دوربین مدار بسته دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

چشم انسان یک دستگاه بسیار انعطاف پذیر است. چشم انسان قادر است در فاصله زمانی اندک، تمرکز را از اشیای دور به اجسام در فاصله نزدیک تغییر دهد. زاویه دید چشم انسان بسیار گسترده است. تنظیمات چشم انسان به گونه ای است که می تواند در تاریکی و روشنایی تصاویر را ببیند. تشخیص کنتراست، حرکت مردمک چشم و تمرکز بر یک جسم خاص توسط مغز انسان فرماندهی و پردازش می شود. لنز دوربین مداربسته به منزله چشم برای انسان است. در این مطلب آنچه را که باید در مورد لنز دوربین مداربسته بدانید، با شما به اشتراک می گذاریم.
دانستنی های جالب و کاربردی در مورد لنز دوربین مداربسته
لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته، دستگاههایی کوچک و بی صدا هستند که در گوشه های ساختمان نصب می شوند. انتخاب لوازم و تجهیزات مناسب برای این دوربین ها، بسیار پراهمیت و کارآمد می باشد. افراد باید برای ارتقای ایمنی ساختمان خود، بیشترین توجه را داشته باشند. لنز دوربین مداربسته یکی از تجهیزات اصلی در سیستم نظارتی است و نقش اصلی را در ثبت تصاویر با کیفیت دارد. در ادامه اطلاعات سودمندی را در مورد لنزهای دوربین مداربسته در اختیار شما قرار می دهیم.
قابلیت تطابق لنز دوربین مداربسته

چه لنزی را به دوربین مداربسته وصل کزد؟ در جواب به این سوال باید دوربین های مداربسته C-Mount و CS-Mount را توضیح می دهیم. لنز های دوربین های مداربسته C-Mount قدیمی تر و بزرگتر هستند و قابلیت نصب بر دوربین های مداربسته CS-Mount را نیز دارند (با حلقه آداپتور 5 میلی متری).

لنزهای جدید و کوچکتر، CS-Mount هستند و اگر بر روی دوربین های مداربسته C-Mount نصب شوند، کارایی لازم را نخواهند داشت. پس در این مورد دقت لازم را داشته باشید.
تنظیمات مقدماتی لنز دوربین مدار بسته

ساده ترین لنز دوربین مداربسته، یک قطعه شیشه ای یا پلاستیکی است که نور را از محیط بیرون بر روی سنسور دوربین مداربسته منتقل می کند.

image
تنها قسمت قابل تنظیم این لنز، حلقه آن است که روی بدنه لنز قرار دارد. با چرخاندن این حلقه می توان تصویر را تنظیم و شفاف کرد. این لنزهای ساده قابلیت تنظیم میزان نور عبوری را ندارند.

با پیشرفت تکنولوژی، لنزهایی با قابلیت تنظیم دستی عدسی نیز وارد بازار شدند. این دوربین ها برای مکان هایی با نور ثابت، مناسب هستند.

لنزهایی با تنطیم اتوماتیک شاتر وجود دارند که برای مکان هایی با نور متغیر، کاربرد دارند.
لنز خودکار دوربین مداربسته (Auto Iris)

لنزهای Auto Iris (اتو ایریز) به منظور کنترل میزان نور عبوری استفاده می شوند. هرچه نور بیشتر باشد، عدسی کوچکتر می شود و هر چه نور محیط کمتر شود، عدسی بازتر می شود تا نور بیشتری بر روی تراشه تصویر برداری منتقل شود.
سرعت لنز دوربین مداربسته- F-Stop

هر لنزی یک مشخصه به نام F-Stop دارد. این مشخصه حداکثر توانایی لنز را نشان می دهد. F1.0 می تواند چهار برابر بیشتر از F-2.0 نور را از خود عبور دهد. با نصف شدن عدد F، میزان نور عبوری چهار برابر می شود.

هرچه F-Numer لنز یک دوربین، کمتر باشد، بهتر است و کارایی بیشتری در سیستم دوربین مداربسته و در نور کم دارد.

دوربین های مداربسته با زاویه دید گسترده، بین F0.8 تا F1.8 متغیر هستند. در مقابل این مشخصه در لنزهای دارای قابلیت زوم، از F3.5 به بالاست. این بدان معنی است که نور کمتری وارد دوربین مداربسته می شود.
رمپینگ (Ramping)

ذکر این نکته ضروری است که وقتی لنز دوربین مداربسته F3.5 باشد، بدین معناست که در موقعیت اصلی زاویه دید، این قابلیت را دارد ولی با زوم کردن روی تصویر، می تواند تا F8.0 کاهش یابد. این لنزها با نام رمپینگ و زومینگ شناخته می شوند.
کنتراست لنز دوربین مدار بسته

عناصر نوری با کیفیت، کنتراست بیشتری را در تصویر ایجاد می کنند. در این شرایط جزییات به صورت دقیق تر و روشن تر ثبت می شوند و در گوشه های تصویر، انحراف کمتری ایجاد می شود.

لنزهای منحنی، به منظور افزایش نور عبوری از دوربین مداربسته ساخته شده اند.

نور مادون قرمز در روز و نور مصنوعی در تاریکی شب، فوکوس دوربین مداربسته را به هم می زند. لنزهای مخصوص نور مادون قرمز، به منظور تصحیح این مشکل ساخته شده اند.
یک دوربین مداربسته خوب، با لنز ضعیف، کارایی مناسبی ندارد.
میدان دید لنز دوربین مدار بسته

میدان دید که به اختصار FoV نامیده می شود، فضای تحت پوشش دوربین را نشان می دهد. فاصله کانونی هر لنز با واحد میلی متر بیان می شود. در دوربین های مداربسته، لنز 2.8 میلی متری، فضای افقی برابر با 74 درجه را تحت پوشش قرار می دهد. یک لنز استاندارد 8 میلی متری، زاویه ای برابر با 30 درجه را شامل می شود.
هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، فضای دید بیشتر دوربین مدار بسته می شود.

لنزهای با فاصله کانونی ثابت، با نام Prime شناخته می شوند
Sign In or Register to comment.